У суботу, 16. маја, у Квинту Вићентину одржане су традиционалне Дечије игре без граница, под покровитељством Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, у организацији Удружења „Слога“ и Српске допунске школе Министарства просвете Р. Србије „Свети Сава“ из Вићенце, а уз подршку Савеза Срба у Италији.
Манифестацију је својим присуством увеличао директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Владимир Кокановић, као и генерални конзул Републике Србије у Трсту Немања Секицки. Присутни су били и председница Савеза Срба у Италији Лидија Радовановић, председник Савеза Срба у Словенији Зоран Ристовић градоначелник Квинта Вићентина Стефано Ферарини, заменица градоначелника Вићенце Изабела Сала, као и представници Српске православне црквене општине из Трста и Вићенце на челу са председницима Златимиром Селаковићем и Живомиром Илићем.
Ове године игре су окупиле чак 49 екипа са скоро 300 учесника, а мали такмичари су кроз игру, дружење и тимски дух показали колико су радост и заједништво важни у очувању наше традиције.
Идејни творац традиционалних игара је секретар удружења „Слога“ Саша Костић, а манифестација се одржава већ седму годину заредом.
У програму су учествовали ђаци српске допунске школе из Италије (Трст, Удине, Вићенца, Скио, Басано, Арзињано, Алонте, Валдањо и Бусоленго), ученици који похађају наставу на даљину, као и ђаци српске допунске школе из Словеније, заједно са свим учитељицама које су дале велики допринос организацији и раду са децом. Велико хвала наставницама: Јасмини Стојковић, Данијели Јанковић, Магдалени Доневски, Слађани Марковић и Драгани Пречаница.
Још један дан испуњен дечјим осмесима, игром и поносом на очување српског језика, ћирилице и културе.
Више фотографија можете погледати на ФБ страници КУД-а Слога









Радни састанак и посета српској заједници у Италији
У суботу, 16. маја, поводом посете директора Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Владимира Кокановића и генералног конзула Републике Србије у Трсту Николе Секицког, одржан је радни састанак са представницима удружења, Савеза и учитељицама српских допунских школа које раде под покрвитељством Министартва просвете Р.Србије.
Домаћин састанка био је потпредседник Савеза Срба у Италији Душан Алексић, а састанку су присуствовале и председница Савеза Лидија Радовановић и секретар Савеза Јелена Глишић.
Присутни су били и председник Савеза Срба у Словенији Зоран Ристовић, потпредседник СПЦО Трст Мирослав Милисављевић, као и наставнице српских допунских школа у Италији и Словенији: Јасмина Стојковић, Данијела Јанковић, Слађана Марковић, Магдалена Доневски, Драгана Пречаница и Татјана Дашић.
Учешће су узели и представници удружења: „Слога“ из Вићенце и Басана, „Понтес Мостови“ из Трста, „Слога српске дијаспоре“ из Удина, „Градити будућност“ из Тревиза, „Круна“ из Скија, „Свети Сава“ из Валдања, „Јелек“ из Арзињана и „Младост“ из Лонига.
Разговарало се о јачању сарадње између удружења, школа и црквених заједница, као и о заједничком циљу — очувању српског језика, културе и идентитета у дијаспори.
Након састанка, делегација је посетила Српско културно друштво „Слога“ у Вићенци, где је разговарано о даљем развоју сарадње и активностима удружења, а потом и Удружење Срба „Круна“ у Скију, где су представљени њихови пројекти, активности и рад са српском допунском школом и широм српском заједницом.
На крају је истакнуто да институције Републике Србије својим присуством и подршком препознају и подстичу велики труд, волонтерски рад и посвећеност српске заједнице у Италији, која годинама предано чува језик, културу и идентитет ван матице.







